Carver County Election Results (unofficial)

In Carver County, a whopping 53,079 out of 55,366 registered voters cast ballots in the General Election on Tuesday, Nov. 6. This equates to approximately 96 percent of all registered voters making it out to vote.

Unofficial election results for Carver County (winners denoted with “X”):

President and Vice-President
X Mitt Romney and Paul Ryan (REP) — 31,155
Barack Obama and Joe Biden (DFL) — 20,745
Gary Johnson and Jim Gray (LIB) — 555
James Harris and Maura Deluca (SWP) — 7
Virgil Goode and Jim Clymer (CON) — 42
Dean Morstad and Josh Franke-Hylan (CGT) — 12
Jill Stein and Cheri Honkala (GRN) — 164
Jim Carlson and George McMahon (GRS) — 35
Peta Lindsay and Yari Osorio (SAL) — 7
Ross C. “Rocky” Anderson and Luis (JUS) — 25
Write-in — 152

U.S. Senator
Stephen Williams (IND) — 1,094
Kurt Bills (REP) — 21,378
X Amy Klobuchar (DFL) — 28,205
Tim Davis (GRS) — 423
Michael Cavlan (MOP) — 157
Write-in — 37

U.S. Representative District 3
X Erik Paulsen (REP) — 20,910
Brian Barnes (DFL) — 10,926

U.S. Representative District 6
X Michele Bachmann (REP) — 10,735
Jim Graves (DFL) — 8,306

State Senator District 33
X David Osmek (REP) — 4,062
Judy Rogosheske (DFL) — 3,016

State Senator District 47
X Julianne Ortman (REP) — 27, 128
Jim Weygand (DFL) — 15,297

State Representative District 33B
X Cindy Pugh (REP) — 4,024
Denise Bader (DFL) — 3,079

State Representative District 47A
X Ernie Leidiger (REP) — 12,938
Keith Pickering (DFL) — 7,718

State Representative District 47B
X Joe Hoppe (REP) — 16,391
Write-in — 481

Amendment 1 – Marriage Amendment
X Yes — 26,552
No — 25,953
Blank — 566

Amendment 2 – Voter ID
X Yes — 29,704
No — 22,732
Blank — 634

County Commissioner District 1
John Siegfried — 3,317
X Gayle Degler — 5,192

County Commissioner District 2
X Tom Workman — 5,247
Cheryl Ayotte — 3,746

County Commissioner District 3
Vince Beaudette — 2,708
X Randy Maluchnik — 5,616

County Commissioner District 4
X Tim Lynch — 5,979
Frank Long — 3,414

County Commissioner District 5
X James “Jim” Ische — 4,526
Jim Walter — 3,936

SWCD Supervisor District 1
X Ted Beise — 34,871
Write-in — 398

SWCD Supervisor District 2
X Harlan Dobratz — 34,665
Write-in — 325

SWCD Supervisor District 3
X Bill Bohnen — 34,516
Write-in — 303

Carver City Council
X Carrie Newhouse — 980
Dawn Kaufman — 472
X Michael Webb — 872
Jeff Houdek — 594

Chanhassen City Council
J.R. Relick — 1,087
Ron Roeser — 1,535
X Jerry A. McDonald — 3,688
X Bethany Tjornhom — 5,709
Matt Winterer — 3,248
Kirk Pettis — 3,553

Chaska Mayor
Richard Lee Swanson — 3,278
X Mark Windschitl — 7,153

Chaska City Council Ward 2
X Greg Boe — 2,330

Chaska City Council Ward 4
X Jay W. Rohe — 2,098

Cologne Mayor
X Matt Lein — 416
Write-in — 269

Cologne City Council
X Jeffrey McInnis — 316
X Scott Williams — 456
Write-in — 216

Hamburg Mayor
X Richard Malz — 230
Write-in — 24

Hamburg City Council
X Richard Odoms — 161
Write-in — 129

Mayer Mayor
X Mike Dodge — 674
Write-in — 66

Mayer City Council
X Etienne Stieve-McPadden — 419
X Bruce Osborn — 492
Write-in — 232

New Germany Mayor
X Steve Van Lith — 158
Write-in — 19

New Germany City Council (At-Large)
TIE – Ty Turnquist — 102
TIE – Cathy Ruschmeier — 102
X Shirley Jaeger — 108

New Germany City Council
Heather Wright — 65
X Nick Hartwig — 93

Norwood Young America Mayor
X Tina Diedrick — 1,478
Write-in — 76

Norwood Young America City Council
Chad Pederson — 441
X Richard “Dick” Stolz — 797
J.R. Hoernemann — 592
X Michael McPadden — 911
Write-in — 22

Victoria Mayor
Tim Gregory — 981
X Tom O’Connor — 2,897
Write-in — 28

Victoria City Council
Gordon Simanton — 1,330
Noel Stiller — 1,126
X Lani Basa — 1,354
X Joe Pavelko — 1,801
Write-in — 44

Waconia Mayor
X Jim Nash — 3,696
Write-in — 1,163

Waconia City Council Ward 1
X Marc Carrier — 1,986
Write-in — 29

Waconia City Council Ward 2
X Charles Erickson — 1,155
Larry Millender — 1,108
Write-in — 16

Watertown Mayor
X Charlotte Johnson — 1,087
Rick Mann — 969
Write-in — 26

Watertown City Council
X Adam Pawelk — 995
X Steve Washburn — 800
Jason Theisen — 761
Chuck Charnstrom — 615
Write-in — 28

City of Victoria Question
Yes — 2,054
No — 1,712

Benton Township – Supervisor Seat B
X Edwin Brueggemeier — 412
Write-in — 6

Benton Township – Supervisor Seat C
X Hilary Drees — 424
Write-in — 4

Benton Township — Treasurer
X Irene Drees — 418
Write-in — 2

Camden Township – Supervisor Seat A
Stan Werner — 179
X Virgil Stender — 297
Write-in — 3

Camden Township – Clerk
X Donna Baklund — 394
Write-in — 2

Dahlgren Township – Supervisor Seat A
X Gene Miller — 493
Tomas J. Elke — 175
Write-in — 2

Dahlgren Township – Supervisor Seat C
X Mark Willems — 589
Write-in — 3

Dahlgren Township – Treasurer
X Doran Brahee — 588
Write-in — 2

Hancock Township – Supervisor Seat B
X Marlin Melcher — 200
Write-in — 1

Hancock Township – Supervisor Seat C
X Kevin Sons — 197

Hancock Township – Clerk
X Tamara Ekstrom — 187
Write-in — 3

Hancock Township – Treasurer
X Thomas Herrmann — 193

Hollywood Township – Supervisor Seat A
X Kent Kassulker — 425
Allen L. Leuthner — 150
Write-in — 1

Hollywood Township – Clerk
X Judy Warner — 499
Write-in — 3

Laketown Township – Supervisor Seat A
X Kenneth E. Essig — 894
Write-in — 25

Watertown Township – Supervisor Seat B
X Si Tesch — 615
Write-in — 6

Watertown Township – Supervisor Seat C
X Scott Hoese — 602
Write-in — 11

Watertown Township – Treasurer
X David Heldt — 586
Write-in — 4

Young America Township – Supervisor Seat A
X Bradley Schrupp — 365
Write-in — 4

Young America Township – Clerk
X Lothar Wolter Jr. — 353
Write-in — 14

Dahlgren Township Question
Yes — 289
No — 410

Laketown Township Question
Yes — 456
No — 616

Waconia School Board
X Cathy Thom — 4,664
X Kenneth D. Varble — 4,066
X Naomi Erickson — 4,224
Write-in — 131

Watertown-Mayer School Board
X Chad A. Koehler — 1,637
X Jennifer Hoover — 1,733
Bob Brasch — 742
Gary Bjurstrom — 978
Erin Blair — 1,244
X Steve Burns — 2,126
X John McCain — 1,695
Write-in — 97

Eastern Carver County School Board
X Jeff Ross — 8,652
X Heather D. Nelson — 11,292
Larry Doran — 6,068
Jim Leone — 8,039
X Amy Logue — 10,850
Write-in — 283

Supreme Court Chief Justice
X Lorie Skjerven Gildea — 22,643
Dan Griffith — 15,894
Write-in — 114

Supreme Court Associate Justice 1
Dean Barkley — 16,038
X Barry Anderson — 21,212
Write-in — 128

Supreme Court Associate Justice 4
Tim Tingelstad — 16,413
X David R. Stras — 19,930
Write-in — 129

Court of Appeals Judge 6
X Renee L. Worke — 31,204
Write-in — 294

Court of Appeals Judge 7
X Jill Flaskamp Halbrooks — 30,204
Write-in — 275

First District Court, Judge 10
X Diane M. Hanson — 22,464
Michael L. Larson — 12,842
Write-in — 128

First District Court, Judge 20
X Kathryn D. Messerich — 22,696
Brian A. Gravely — 12,575
Write-in — 124

First District Court, Judge 2
X Arlene M. Asencio Perkkio — 30,208
Write-in — 288

First District Court, Judge 6
X David L. Knutson — 30,731
Write-in — 258

First District Court, Judge 14
X Michael J. Mayer — 30,494
Write-in — 253

First District Court, Judge 19
X Erica H. McDonald — 30,553
Write-in — 243

First District Court, Judge 26
X Michael R. Savre — 30,502
Write-in — 260

First District Court, Judge 29
X Terry E. Conkel — 30,365
Write-in — 267

up arrow