300+ vehicles appear in Nickle Dickle Day car show

The annual Nickle Dickle Car & Truck Show was held on Saturday, Sept. 14. The show featured 331 entries. The trophy winners are as follows.

Class 1 — 0-1940 – Stock
1st – Nicholas Prom, Sauk Rapids, 1928 Packard
2nd – Dave Grandy, Waconia, 1920 Model T

Class 2 — 1941-1954 – Stock
1st – Larry & Twylah Suhsen, Delano, 1951 Ford Crestliner
2nd – Steve & Kathy Vangen, Ham Lake, 1941 Cadillac
3rd – Jim Schrader, St. Bonifacius, 1951 Chevrolet

Class 3 — 1955-1965 – Stock
1st – Sharon & Scott Harding, Watertown, 1961 Studebaker Hawk
2nd – Larry Husfeldt, Brownton, 1955 Oldsmobile Holiday Coupe
3rd – Gene Wagner, Hutchinson, 1959 Chevrolet Impala

Class 4 — 1966-Present – Stock
1st – Duane Hayes, Minneapolis, 1967 “SS 427”
2nd – Tom Clifford, Maple Grove, 1969 Dodge Charger
3rd – Jim Roufs, Delano, 1975 Dodge Dart Swinger

Class 5 — Chevy Stock, 1955-1957
1st – Dick Clemmer, Lakeville, 1955 Chevrolet Bel Air Convertible
2nd – John Hemak, Chaska, 1957 Chevrolet Bel Air
3rd – Bill Pulvermacher, Buffalo, 1956 Chevrolet Bel Air Sport Coupe

Class 6 — Pony – Stock, all years *A
1st – Keis Steinkamp, Excelsior, 1968 Pontiac Firebird
2nd – Paul Vogel, Victoria, 1971 Dodge Challenger
3rd – Roger & Shirley Ritten, Victoria, 1967 Chevrolet Camaro

Class 7 — Pony – Street, all years *A
1st – Ron Berryman, Eden Prairie, 1969 Chevrolet Camaro “SS”
2nd – Joseph Cincotta, Shakopee, 1968 Mercury Cougar
3rd – Chad Schuette, Glencoe, 1978 Chevrolet Camaro

Class 8 — Muscle Cars – Stock – 380 cu. in. min.
1st – Mitch Bargmann, Glencoe, 1970 Buick GS455 Stagel
2nd – Pete Stemmer, Shakopee, 1967 Oldsmobile 442-W30
3rd – Sue & Duane Anderson, Excelsior, 1971 Dodge Charger 500

Class 9 — Convertible – Stock – all years
1st – John Hardin, Mound, 1957 Ford Fairlane Skyliner
2nd – John Mayer, Tonka Bay, 1956 Ford Sunliner
3rd – Bill Burg, St. Peter, 1950 Chevrolet Convertible

Class 10 — Convertible Modified – all years
1st – Neil Anderson, Loretto, 1955 Chevrolet Convertible
2nd – Mark & Kim Welty, Shorewood, 1970 Ford Torino GT Convertible
3rd – Andy Lauseng, Minnetrista, 1965 Dodge Dart Convertible

Class 11 — Street Rods 0-1935
1st – William Wolf, Chaska, 1929 Ford Model A
2nd – Tom Sawvel, Wayzata, 1934 Ford Fordor
3rd – Denny Hill, Mankato, 1932 Ford

Class 12 — Street Rods 1936-1948
1st – Tom Adams, Woodbury, 1939 Chevrolet Tudor
2nd – Dan & Judy Nelson, Hopkins, 1938 Chevrolet
3rd – J. LuKauski, Fort Dodge, Iowa, 1940 Ford Coupe Deluxe

Class 13 — Street Machines 1949-1960 *C
1st – Curt Thostenson, Eden Prairie, 1956 Chevrolet Bel Air 2DR
2nd – Greg Ziemer, Hutchinson, Chevrolet Tudor
3rd – Greg & Barb Dummer, Minnetonka, 1958 Ford 2DR

Class 14 — Street Machines 1961-1969 *C
1st – Kris Georges, Delano, 1964 Chevrolet Cheville Malibu SS
2nd – Jeff & Jimmy Neuman, Chanhassen, 1965 Pontiac Le Mans
3rd – Gary Eggenberg, Shakopee, 1969 Plymouth

Class 15 — Street Machines 1970-Present *C
1st – Wayne Thaemart, Eden Prairie, 1970 Chevrolet Chevelle SS 454
2nd – John Todd, Inver Grove Heights, 1971 Plymouth Duster

Class 16 — Corvettes, all years
1st – Jerry Hanson, Buffalo, 1958 Corvette
2nd – Doug & Suzie Overvold, Minnetrista, 1965 Corvette
3rd – Ed Ekdahl, New Germany, 1964 Corvette

Class 17 — Motorcycles
1st – Frank Heiland, Cologne, 2012 Indian Chief
2nd – Todd Hoftgig, Granite Falls, 1948 Indian

Class 18 — Commercial Stock *B
1st – Roger Wothe, Wayzata, 1937 Studebaker Express Coupe
2nd – Tom Keeley, Savage, 1955 Chevrolet Pickup
3rd – Tom Burkhart, Chaska, 1934 International Beer Truck

Class 19 — Commercial Modified
1st – Joel Meyer, Hastings, 1953 Chevrolet 1/2 Ton
2nd – Terry & Fran Stade, Lakeville, 1956 Ford F100

Class 20 — Special Interests/Orphans
1st – Ron Maas, Waconia, 1931 Ford Rat Rod
2nd – Russ Bode, Cologne, 1929 Ford Model A Rat Rod

Class 21 — Two Seater Sports Cars
1st – Randy & Sharon Schneider, Eden Prairie, 1957 Ford Thunderbird
2nd – Marty Lindquist, Minnetonka, 1955 Ford Thunderbird

Class 22 — Antique Tractors
1st – Donn Thurk, Minnetrista, 1952 Ford 8N
2nd – Chuck & Pearl Becklund, Waconia, 1953 Ford

Class 23 — Custom
1st – Mike Eder, Mound, 1954 Chevrolet Sedan Delivery
2nd – Bill Corson, Burnsville, 1953 Oldsmobile Super 88

Special Awards
Favorite Ford – #1202, Jim & Barb Frensko, Waconia, 1948 Ford F-1 (red)
Favorite GM – #1422, Steve Bielski, 1965 Oldsmobile 442 (blue)
Favorite Chrysler – #1405, Mike Lauseug, 1968 Dodge Dart GTS
Directors Choice – #1701, Frank Heiland, Cologne, 2012 Indian Chief (turquoise and cream)

*A – Pony cars are Mustangs, Camaros, Firebirds, Barracudas, Challengers, Cougars and Javelins ONLY
*B – Custom Wheels / Tire allowed in Commercial Stock classes ONLY
*C – New revised Street Machine Classes

The Waconia Chamber of Commerce and Mike Keaveny thank all of the sponsors and volunteers that helped them have a wonderful Nickle Dickle Day.

up arrow