Central, LHS cross country opens with alumni run

348 Start-CMYK

Central and Mayer Lutheran girls prepare to take off in the Central Alumni Run at Baylor Park on Saturday. (NYA Times staff photo by Adam Gruenewald)

by ADAM GRUENEWALD
NYA Times

Both Central and Mayer Lutheran boys’ and girls’ cross country teams started their season with the annual Central Alumni Run at Baylor Park on Saturday morning in a meet that also included Glencoe-Silver Lake.
Central won the girls’ race with 22 team points, while GSL took second (52) and LHS took third (94). For the boys race, GSL won with 19 team points, while the Raiders finished in second (47) and LHS took third (102).
Individually for the girls, Mayer Lutheran’s Emily Berry crossed the line first in 17 minutes, while Central runners took the next four spots and eight of the next 10.
Abbie Schnabel took second (17:15), followed by Addysen Farrell (18:19), Sommer Scott (18:44) and Audrey Steinhagen (19:03). Courtney Carlson was the other counting runner in eighth place (19:25) and she was followed by Dana Norman (19:35), Kayla Engelstad (19:40) and Jayden Fritz (19:52).
In addition to Berry, a group of Crusaders went 20-22 including Grace Dietrich (23:59), Whitney Aurich (24:11) and Clara Leverich (24:15). Jessica Peterson rounded out the score in 30th (30:21).
On the boys’ side, G-SL’s James Chelman won the race (16:31), while Central’s Alex Wischnack finished ahead of two others in a close finish for second (16:43).
Ben Barth took seventh (18:03) and other counting runners for the Raiders included Andrew Wischnack in 12th (19:08), Chase Heuer in 13th (19:22) and Anthony Hennen took 14th (19:30).
Ben Quiram paced Mayer Lutheran finishers in 10th (18:54), followed by Wyatt Entinger in 11th (18:55). Todd Johnson took 22nd (20:59), Alex Smothers got 29th (22:19) and Gareth Holland got 30th (23:14).
Of note, Jared Kleindl won the junior high boys’ race (6:50.45), finishing ahead of three other runners.
The Raiders will next compete at Mongomery on Thursday, Sept. 4, at 4 p.m., before running again at Baylor Park on Tuesday, Sept. 9, at 4 p.m.

Contact Adam Gruenewald at adam.gruenewald@ecm-inc.com.

2014 Baylor Park Alumni Meet Results

Girls 4K Results
Team results – 1. Central, 22; 2. GSL, 52; 3. LHS, 94
Individual (Top 10 and area) – 1. Emily Berry (LHS) 17:00, 2. Abbie Schnabel (C) 17:15, 3. Addysen Farrell (C) 18:19, 4. Sommer Scott (C) 18:44, 5. Audrey Steinhagen (C) 19:03, 6. Erica Hecksel (GSL) 19:22, 7. Tarin Michaelis (GSL) 19:23, 8. Courtney Carlson (C) 19:25, 9. Dana Norman (C) 19:35, 10. Kayla Engelstad (C) 19:40, 11. Jayden Fritz (C) 19:52, 16. Kaitlyn McCracken (C) 22:09, 17. Mikayla Eshleman (C) 22:22, 18. Hannah Murphy (C)
22:33, 20. Grace Dietrich (LHS) 23:59, 21. Whitney Aurich (LHS) 24:11, 22. Clara Leverich (LHS) 24:15, 26. Alyssa Eiden (C) 25:18, 28. Emma Klaustermeier (C) 29:41, 29. Alyssa Mueller (C) 29:46, 30. Jessica Peterson (LHS) 30:21

Boys 5K Results

Team results – 1. GSL, 19; 2. Central, 47; 3. LHS, 102
Individual (Top 10 and area) – 1. James Chelman (GSL) 16:36, 2. Alex Wischnack (C) 16:43, 3. Isiah Herout (GSL) 16:44.49, 4. Brandon Richter (GSL) 16:46, 5. Garret Ardolf (GSL) 17:47, 6. Michael Schaefer (GSL) 17:49, 7. Ben Barth (C) 18:03, 8. Austin Schroepfer (GSL) 18:31, 9. Garrett Ober (GSL) 18:49, 10. Ben Quiram (LHS) 18:54, 11. Wyatt Entinger (LHS) 18:55, 12. Andrew Wischnack (C) 19:08, 13. Chase Heuer (C) 19:22, 14. Anthony Hennen (C) 19:30, 16. Luke Peterson (C) 19:51, 17. Isaiah Knudten (C) 19:52, 18. Devon Dvorak (C) 19:53, 19. Kenny Feist (C) 20:03, 21. Clay Johnson (C) 20:54, 22. Todd Johnson (LHS) 20:59, 28. Brett Kleindl (C) 22:18, 29 Andrew Jackson (LHS) 22:19, 30. Gareth Holland (LHS) 23:14, 32. Alex Farrell (C) 23:26, 34. Ben Lagergren (C) 23:57, 35. Drew Curson (C) 24:30, 36. Isaac Good (C) 24:34, 40. Jake Weckwerth (C) 31:27

Girls JH Results
Individual (Top and area) – 1. Annamaria Falcon (GSL) 6:35, Lilly Dietrich (LHS) 7:50, 9.    Jasmine Lambrecht (C) 8:15, 11. Camden Christopherson (C) 10:03, 12. Tessa McCracken (C Future) 12:46

Boys JH Results
Individual (Top and area) – 1.  Jared Kleindl (C Future) 6:50, 2. Wyatt Lemke (C) 6:56

up arrow